• 23 Ocak 2023

Araç kasko değer listesi, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından farklı dönemlerde açıklanan ve kasko yaptırırken dikkate alınan bir listedir. Bu listedeki verilere göre araçların kasko değeri hesaplanır. Günümüzde araç kasko değeri hesaplama işlemleri internet üzerinden pratik bir şekilde yapılabilir. Bununla birlikte herkesin araç kasko değeri farklı olacağı için bunun hesaplanmasında kullanılan yöntemler de önemlidir. Araç kasko değer listesi ve hesaplanması hakkında bilinmesi gereken detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kasko Poliçesi Nedir?

Araç kasko poliçesi, bir aracın kasko maliyetlerini ve kaza anında karşılanacak hasarların güvence altına alındığını gösteren belgedir. Zorunlu trafik sigortasını tamamlayıcı özelliklere sahip olan kasko sigortası, isteğe bağlı olarak yaptırılır. Kaza anında karşı tarafın değil de kendi aracının karşılaştığı hasarları yüksek güvence ve teminatlar altında karşılatmak isteyenler belirli maliyetler ödeyerek kasko poliçesi yaptırabilir. Sigorta şirketleri tarafından hazırlanan kasko poliçesinde aracın marka ve modeline göre belirli değerlemeler yapılır. Araç kasko değer listesi belirlenirken sadece otomobilin özellikleri değil aynı zamanda kaza geçmişi gibi kriterler de mutlaka göz önünde bulundurulur.

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından her yıl farklı aylarda hazırlanan bir değerleme belgesidir. Bilindiği üzere kasko sigortası, trafikte herhangi bir kaza anında aracınızda meydana gelen maddi zararların karşılanmasını sağlar. Trafikte yer alan araçlar için yaptırma zorunluluğu olmayan bu sigorta türüyle ilgili olarak kasko değer listesi baz alınır. Çünkü kasko değer listesi, kasko sigortası yapılan aracın hesaplamada baz alınacak olan değerlerin belirlenmesini sağlar. Burada yer alan değerlemeye göre kaskonun kapsamı ve karşıladığı teminatlar görülebilir.

Kasko Değer Listesi Neye Göre Belirlenir?

Kasko değer listesi belirleme konusunda yasal sorumluluk tamamen Türkiye Sigortalar Birliği’ne (TSB) aittir. Sigorta şirketleri araç sahiplerine kasko teklifi sunar ve kasko değer listesini baz alarak fiyatlandırma yaparlar. TSB tarafından her ay otomatik olarak güncellenen kasko değer listesi belirlenirken şu kriterlere dikkat edilir:

• Aracın markası
• Aracın modeli
• Üretim yılı
• Aracın motor hacmi
• Araca sonradan eklenen aksesuar veya ekipmanlar
• Aracın kaza geçmişi (Geçmiş yıllarda veya aylarda kaza yapıp yapmaması)

Görüldüğü üzere otomobilin kasko bedeli hazırlanırken bu tür kriterler göz önünde bulundurularak değerleme yapılır. TSB’nin hazırladığı liste üzerinden her otomobil için farklı bir kasko bedeli çıkabilir. Kasko yaptırdıktan sonra belirli koşulları sağlayanlar hasarsızlık indirimi alabilir.

Araç Rayiç Bedeli Ne Anlama Gelir?

Rayiç bedel sistemi, 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana uygulanmaktadır. TSB’nin kasko değer listesinin yanı sıra ikinci el araç satan web sitelerinde de rayiç bedel belirlenebilir. Herhangi bir otomobili rayiç bedeli, aracın belirli tarihte satış değerini gösteren bir veridir. TSB tarafından belirlenen araç rayiç bedeli, her yıl otomatik olarak güncellenir. Bu veriler araç kasko değerini öğrenmek isteyenler için önemlidir. Çünkü aracın kasko değeri artık önceki poliçe baz alınarak değil araç rayiç bedeline göre belirlenir. Kasko değeri belirlenirken rayiç bedel kullanılması pert araçlar konusundaki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmıştır.

Kasko Değer Listesi Nasıl Öğrenilir?

Araç kasko değer listesi sorgulama işlemi günümüzde internet üzerinden pratik bir şekilde yapılabilir. Çeşitli web siteleri kullanarak yapılan araç kasko değeri hesaplama işlemi e-Devlet üzerinden de yapılabilir. Kasko değerini öğrenmek için sigorta şirketlerinden danışmanlık hizmeti de alınabilir. TSB tarafından aylık olarak güncellenen kasko değer listesi nedeniyle aracınızın kasko değeri her ay azalıp artma eğilimi gösterebilir.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al