Cam Kırılması Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? - Sigorta Hakimi
 • 1 Şubat 2023

Cam kırılması sigortası cam kırılması halinde meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı yaptırılan bir sigorta türüdür. Cam kırılması sigortası olan kişiler, sigorta kapsamında olumsuz bir durum yaşanması halinde camın onarımını veya değişimini sigorta aracılığıyla yaptırabilir.

Cam kırılması sigortası, konut sigortası poliçesinin içine ek teminat olarak yer alabilir. Cam kırılması sigortasının içinde yer alan teminatlar doğrultusunda, olası zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Cam Kırılması Sigorta Kapsamı Nedir?

Cam kırılması sigorta kapsamı içindeki yapılar genel hatlarıyla şunlardır:

 • Kapılarda yer alan camlar
 • Duşakabinde yer alan camlar
 • Pencereler
 • Vitrin camları
 • Akvaryum camları
 • Aynalar

Bu eşyalarda yaşanan cam kırılması kaynaklı hasarlar, cam kırılması sigortası vasıtasıyla karşılanır.

Cam Kırılma Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Sorulara Anında Cevap Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Cam Kırılması Sigorta Fiyatı Ne Kadardır?

Cam kırılması sigorta primi poliçede yer alan teminatlara göre değişiklik gösterir. Cam kırılması sigortası tek başına değil de konut sigortasının içinde ek teminat olarak yer alırsa bu ek teminat üzerinden fiyatlandırılır. Camlar aynı zamanda iş yerlerinde de yer aldığı için, cam kırılması sigortası iş yeri sigortasının içinde ek teminat olarak yer alabilir.

Cam kırılması sigortası fiyatları, şirketten şirkete değişkenlik gösterir. Bunun için, farklı şirketlerden cam kırılması sigortasıyla ilgili teklif alıp en uygun olanının seçilmesi önerilir.

Cam Kırılması Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Haller Nelerdir?

Cam kırılması sigortasının kapsamadığı durumlar şunlardır:

 • Herhangi bir yangın veya infilaktan dolayı yaşanan cam hasarları
 • Sigorta yapılmış olan camların bulunduğu mahaldeki inşaat çalışmaları kaynaklı yaşanan hasarlar
 • Grev, gösteri vb. kargaşa hallerinde meydana gelen hasarlar

Bu sebeplerden dolayı yaşanan hasarlar genellikle sigorta kapsamı dışındadır. Cam kırılması sigortası kapsamında olmayan haller şirketten şirkete değişiklik gösterebilir. Bunun için çalışılacak olan şirketin kapsam ve teminatlarının öğrenilmesi büyük önem taşır.

Araba Camı, Cam Kırılması Sigortası Kapsamında mıdır?

Araba camı hasarı cam kırılması sigortası kapsamı içinde değildir. Araba camında yaşanan herhangi bir hasar durumunda kasko devreye girer. Cam kırılması sigortası, genellikle konut ve işyerlerinde yaşanan cam hasarlarını karşılamaya yöneliktir.

Cam Kırılması Sigortası Ek Teminatları Nelerdir?

Cam sigortası ek teminatları sigortanın yapıldığı şirkete göre çeşitlenebilir. Kimi şirketlerde hali hazırda ana teminat içinde bulunan haller, kimi şirketlerde ek teminat kısmında yer alabilir. Cam kırılması sigortası poliçesine ek teminatlarda bulunmadan önce, mevcut şirketin ana teminatlarına hakim olunmalıdır. Ana teminatların yeterli gelmediği noktada ek teminatlar poliçeye dahil edilebilir.

Cam Kırılma Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Sorulara Anında Cevap Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Bazı durumlarda ise, cam kırılması sigortası konut ve işyeri sigortası içinde ek teminat olarak yer alır. Bu şekilde ayrı bir sigorta yaptırmadan da cam kırılma sigortasından yararlanmak mümkündür.

Cam Kırılması Sigortası İptali Nasıl Olur?

Cam sigortası iptali için sigorta şirketine durumun bildirilmesi gerekir. Eğer cam kırılma sigortası konut veya işyeri sigortasının içinde ek teminat olarak yer alıyorsa, poliçe yenilenirken bunun çıkarılması talep edilebilir. Poliçe yenilenme zamanı gelmeden bu ek teminatın çıkarılması isteniyorsa mevcut sigorta şirketi ile bu durum görüşülmelidir çünkü her sigorta şirketinin ayrı bir iptal prosedürü bulunur.

Cam kırılma sigortası ek teminat değil de, farklı bir sigorta olarak yaptırılmış ise iptal edilmesi için sigortanın fesih edilmesi gerekir. Bu durumda sigorta ettiren kişi fesih ihbarını notere vermelidir. Sigorta ettiren kişi fesih beyanını notere verdikten sonra 1 gün içinde iptal sağlanır.

Cam Kırılma Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Sorulara Anında Cevap Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Eğer fesih, sigorta şirketi tarafından gerçekleştiriliyorsa, fesih ihbarının notere verilmesinden 15 gün sonra sigorta iptali sağlanır ve sigorta son bulur.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Sigorta Teklifi Al