Deprem Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur? - Sigorta Hakimi
 • 9 Şubat 2023

Deprem sigortası yaptırılmadığında evin elektrik, su, gaz abonelikleri yaptırılamaz, ev alınıp satılamaz ya da devredilemez ve deprem olursa devletin yapacağı yardımlardan yararlanılamaz. Evi olup da evinin deprem sigortası yaptırılmamış olan kişiler aynı zamanda konut kredisi çekemezler. Zorunlu deprem sigortası yaptırılmamış bir evin diğer sigortalardan yararlanması da mümkün değildir.

DASK adıyla da bilinen Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun sunduğu deprem sigortası zorunludur fakat yaptırılmaması durumunda ceza verilmez. Zorunlu olan deprem sigortası yaptırılmadığında yaptırım olarak evin abonelik başlangıçları, tapu işlemleri ve evin diğer sigortalardan yararlanması engellenir.

Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?

Deprem sigortasının amacı Türkiye genelindeki mülkleri ve kişileri depremin olası zararlarından korumaktır. 17 Ağustos 1999 depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu kişileri doğal afetlerden korumakla sorumludur. Kurumun 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamında kişileri yaptırmakla zorunlu tuttuğu sigorta deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, patlama, tsunami gibi durumlardan zarar gören mülkleri güvence altına alır.

Deprem sigortası kapsamında evi depremden zarar görmüş kişilere bir miktar ödeme yapılır. Ev sahiplerinin ödenen bu miktarla evin zararlarını kapatmaları hedeflenir. Ev sahiplerine ödenecek miktar hesaplanırken evin durumu, evin gördüğü hasarın boyutu gibi etkenler göz önünde bulundurulur. Bu bilgilere göre miktarı belirlenen zararın %2’sini ev sahibi karşılamakla yükümlüdür. Zararın %98’lik miktarı DASK tarafından karşılanır.

Deprem sigortası sadece evin içini kapsamaz, binanın çatısı, istinat duvarları gibi yapılar da zorunlu deprem sigortası kapsamında değerlendirilebilir. Binanın içindeki asansör, merdivenler, sahanlıklar depremden hasar görmüşse hasarı sigortanın karşılaması mümkündür.

Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Deprem sigortası yaptırma işlemleri Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yetkilendirilen sigorta şirketlerinden yaptırılır. Yetkili sigorta şirketlerinin listesine www.dask.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Sigorta şirketlerine telefondan, internet sitesinden ya da bizzat giderek zorunlu deprem sigortası başvurusu yapılabilir.

Zorunlu deprem sigortası başvurularında kişiden kişisel bilgileri, sigortalanacak binaya ait bilgiler ve eğer sigortalanacak daire bir binadaysa dairenin bilgileri istenir. Başvuruda istenen belgelerde yer alması gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Kişinin adı, soyadı
 • Adresi
 • Cep telefonu
 • C. kimlik numarası
 • Sigortayı yaptıran tüzel kişiyse vergi kimlik numarası
 • Binanın açık adresi
 • Tapu bilgileri
 • Yapının tarzı
 • Yapım yılı
 • Mevcut hasar durumu
 • Kat sayısı
 • Dairenin yüz ölçümü
 • Dairenin kullanım şekli (konut, ofis, vs.)

Bu bilgiler verildikten sonra kişinin zorunlu deprem sigortası için ne kadar ödeme yapacağı belirlenir. Kişi anlaşmalı bankalar üzerinden ödemesini yaptıktan sonra evin zorunlu deprem sigortası başlamış olur. Zorunlu deprem sigortasının süresi bittikten sonra ev sahibine genelde kısa mesaj yoluyla bilgi verilir. Ev sahibi ya da kiracı ödemeyi yeniden yaparak zorunlu deprem sigortası süresini uzatabilir.

Deprem Sigortası Kim Tarafından Ödenir?

Deprem sigortası ödeyen kişi yasal olarak ev sahibi olmalıdır. Bazı durumlarda ev sahibi ve kiracı anlaşarak kiracının sigorta bedelini ödemesine karar verebilirler. Sigortayı kiracı ancak “sigorta ettiren” sıfatıyla ev sahibinin adına yaptırabilir. Söz konusu mülk depremden ya da deprem sonucunda oluşan durumlardan zarar görürse de tazminat kiracıya değil, tapunun sahibine ödenir.

Deprem Sigortası Fiyatları Nedir?

Zorunlu deprem sigortasının fiyatları DASK tarafından belirlenir. DASK zorunlu deprem sigortasını belirlerken illerin deprem risklerini ve binaların özelliklerini göz önünde tutar. Deprem riski yüksek illerdeki sigorta fiyatları buna oranlı olarak daha yüksektir. Aynı zamanda binanın yaşı, kat sayısı, bulunduğu ilçe, dairenin metrekaresi gibi özellikler de zorunlu deprem sigortası fiyatlarında belirleyicidir.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Sigorta Teklifi Al