E Devlet’ten Hayat sigortası poliçe ve tazminat bilgileri nasıl sorgulanır? - Sigorta Hakimi
 • 24 Kasım 2022
 • 0

Hayat sigortası geri alma işlemleri yapılan son düzenlemeler ile kolayca yapılabilmektedir. Vatandaşların bankalar üzerinden çekmiş oldukları ve devam eden kredileri kapsamında hayat sigortası yürürlükte olan kişiler başvurularını yaparak iade alabilmektedir. Hayat sigortası parasının geri alınmasın için vatandaşların dilekçe ile ilgili birimlere başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda sigorta şirketinin inceleme süresinin tamamlaması beklenir. İnceleme sonrasında herhangi bir sorun yaşanmaması halinde hayat sigortası için ödenen primlerin iadesi gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi çektikten sonra sigortada vazgeçenlerin iade alabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Konuya ilişkin yapılan son düzenlemeler kapsamında hayat sigortası için ödenen primler geri alınabilmektedir. Bunun için başvuruların yapılması gerekecektir. Vatandaşlar banka şubelerine giderek kredi çekmek için imzaladıkları belgelerde çoğu zaman hayat sigortasını fark etmemektedir. Üzerinde belirli bir süre geçmesine karşın ödenen sigorta primlerinin alınması sağlanmaktadır. E Devlet’ten hayat sigortası tazminatı almak için T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sisteme erişim sağlanarak sorgulama işlemlerinin yapılması mümkündür.

E – Devlet’ten Hayat Sigortası Tazminatı Alınabilir Mi?

Hayat sigortası geri alma sorgulama işlemlerinin yapılmasının ardından hayat sigortası tazminatı geri alınabilmektedir. Bankalardan kullanılan konut ya da ihtiyaç kredilerinde hayat sigortası uygulanmaktadır. Bu sigorta için ödenen poliçe prim tutarının iadesi için vatandaşların e – Devlet üzerinden talep oluşturmaları yapılan düzenlemeler sonrasında mümkün hale gelmiştir. Bankalardan kredi çekerken uygulanan hayat sigortası primleri için e – Devlet üzerinden işlem gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

E – Devlet üzerinden yapılan işlemler arasında ayrıca ‘’Sigortacılık ve Özel Emeklilik Şikayet Başvuru ve Takibi’’ kapsamında hayat sigortası da dahil olmak üzere sigorta ile ilgili birçok konuda vatandaşların taleplerini iletmeleri sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde birçok hizmetin elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Vatandaşların e – Devlet üzerinden hayat sigortasıyla ilgili konularda da taleplerini ileterek iade almaları sağlanmaktadır.

E – Devlet Üzerinden Hayat Sigortası İptali Yapılabilir Mi?

E – Devlet üzerinden hayat sigortası iptali için vatandaşların çekmiş oldukları ve devam eden kredileri için hayat sigortası yürürlükte ise e – Devlet üzerinden başvurularını yaparak hayat sigortası poliçesinin iptali ve primlerinin mevcut hesap numarasına ödenmesi talep edilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için kolayca işlem yapılmasının önü açılmıştır. Eğer hayat sigortası kişinin rızası doğrultusunda yapılmış ise iptal işlemleri için prim ödemelerini gösteren belgeler ile sigorta şirketine başvuru yapılması da mümkündür. Poliçe şartları kapsamında hayat sigortası iptal edilebilmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hizmetleri arasında yer alan e – Devlet işlemleri kapsamında poliçe ve tazminat bilgileri kolayca sorgulanabileceği gibi iptal işlemleri için taleplerin de iletilmesi sağlanmaktadır. E Devlet’ten hayat sigortası tazminatı almak için poliçe şartlarında yer alan detaylara ve mevcut yasal düzenlemelere göre vatandaşların işlem gerçekleştirmeleri mümkündür.

E – Devlet’ten Hayat Sigortası Geri Alma Sorgulama Nasıl Yapılır?

T.C. ile tazminat sorgulama işlemleri için vatandaşların e – Devlet’e giriş yaparak işlem adımlarını takip etmeleri gerekecektir. E – Devlet şifresi bulunmayan kişilerin PTT’den şifre alma işlemlerini gerçekleştirerek taleplerini kolayca iletmeleri sağlanabilir.

Hayat sigortası sorgulama işlemleri için şu adımlar takip edilebilir:

 • e – Devlet üzerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hizmet sayfasına giriş yapılır.
 • ‘’Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama’’ ekranına erişim sağlanır.
 • C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile kimlik doğrulama yapılır.
 • İşlem adımları takip edilerek sorgulama işlemleri tamamlanır.

Basit birkaç adımda E Devlet’ten hayat sigortası tazminatı alma ve sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır *

  Sigorta Teklifi Al