Engelli Raporu ile Araç Alımı, Şartları Nelerdir? Limit Ne Kadardır? - Sigorta Hakimi
  • 20 Kasım 2023

Engelli insanlara hayatlarını kolaylaştırmak için çeşitli haklar verilmektedir. Bu haklardan bazıları engelli kişilerin araç satın alması ve kullanması ile ilgilidir. Bunlardan en önemlisi ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden yeni araba sahibi olmaktır. Ayrıca bu avantajlardan biri de MTV (Araç Vergisi) muafiyetidir.

Araç satışlarında motorun silindir kapasitesine göre farklı oranlarda ÖTV tahsil edilmektedir. Özel tüketim vergisi oranları araç tipine göre %45 ile %225 arasında değişmektedir. Engelli vatandaşlar ÖTV Engelli İndiriminden yararlanarak indirimli veya ÖTV vergisinden muaf olarak araç satın alabiliyor. ÖTV indirimi hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Elbette ÖTV muafiyetli veya indirimli engelli aracı satın alabilmenin şartlarının öncelikle sağlanması gerekiyor. Bu şartlardan en önemlisi engelli kişinin tam teşekküllü bir hastaneden alınmış engellilik belgesine sahip olması gerektiğidir. Ancak burada önemli olan kişinin raporunda belirtilen engellilik yüzdesidir.

Genel olarak, engelli bireylerin araç alımı için sunulan destekler şunları içerebilir:

1 – ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) İndirimi: Engelli bireylere araç alımlarında ÖTV indirimi uygulanabilir. Bu indirim, engellilik durumuna göre değişiklik gösterebilir.

2 – KDV (Katma Değer Vergisi) İndirimi: Araç alımlarında KDV indirimi de söz konusu olabilir.

3 – Muafiyet ve İndirimler: Engelli bireyler, araç alımları sırasında trafik vergisi gibi bazı harçlardan muafiyet veya indirimlerden yararlanabilirler.

4 – Devlet Destekli Finansman: Bazı ülkelerde, engelli bireylerin uygun şartlarda düşük faizli krediler veya devlet destekli finansman programlarından yararlanmalarına olanak tanıyan düzenlemeler bulunabilir.

Engelli raporuyla araç alımı için genel olarak aşağıdaki belgeler talep edilebilir:

1 – Engelli Raporu: Yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış geçerli bir engelli raporu.

2 – Kimlik Belgesi: Kimlik belgesi veya pasaport gibi kişisel kimlik belgeleri.

3 – Gelir Belgesi: Gelir durumunu gösteren belgeler, bazı durumlarda gelir testine tabi tutulabilirsiniz.

4 – Araç Faturası ve Belgeleri: Araç alımı sırasında gerekli olan fatura ve diğer belgeler.

Engelli Araç Limiti Ne Kadar?

Engelli araçlarına yönelik özel tüketim vergisi limiti 1.004.000 TL’ye çıkarıldı. Böylece bu hacimdeki vatandaşlar, vergiler ve motor kapasitesi dahil nihai fiyatın 1,6 litreyi geçmemesi koşuluyla sıfır kilometreli otomobil satın alabilecek.

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al