Genişletilmiş Kasko Nedir ve Neleri Kapsar? - Sigorta Hakimi
  • 27 Şubat 2023

Genişletilmiş kasko, aracınızda meydana gelebilecek çok çeşitli hasarları kapsayan en kapsamlı teminat seçeneklerinden biridir. Genişletilmiş kasko sigortasının ne olduğunu ve neleri kapsadığını ve böylece sizin için doğru teminat seçeneği olup olmadığı konusunda bilinçli bir karar verebilmek için okumaya devam edin.

Genişletilmiş Motor Sigortası Nedir?

Genişletilmiş motor kaskosu, belirli kayıp ve hasar türleri için daha kapsamlı teminat sağlayan standart oto sigortası kapsamının bir uzantısıdır. “Genişletilmiş” terimi genellikle kapsamın daha geniş olduğu ve normal sigorta poliçelerinin kapsamadığı hasarlara karşı koruma içerebileceği anlamına gelir. Bu tür bir poliçe genellikle “şemsiye” veya “ekstra sorumluluk” poliçesi olarak adlandırılır çünkü tipik sigorta poliçelerinin kapsamının ötesine geçer. Tipik olarak onarım ve değiştirme teminatı, sigortasız sürücü koruması, çekici ve kiralık araç geri ödemesi ve çeşitli diğer faydaları içerir. Poliçeye bağlı olarak, genişletilmiş kapsamlı sigorta kişisel yaralanma, maddi hasar, tıbbi ödemeler ve diğer ilgili kayıplar için de teminat sağlayabilir. Buna ek olarak, bazı poliçeler bir dava durumunda ortaya çıkan yasal ücretler için bile teminat sağlayabilir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

Genişletilmiş Motor Sigortası Neleri Kapsar?

Genişletilmiş motor kaskosu, normal kasko sigortasına ek teminatlar sağlar. Genellikle, bir kazada kimin kusurlu olduğuna bakılmaksızın, aracınızın hasar görmesi veya kaybolması durumunda koruma sağlar. Ayrıca hırsızlık ve vandalizm’in yanı sıra yangın, dolu, sel ve diğer doğal afetlerin neden olduğu hasarları da kapsar. Ek olarak, genişletilmiş kapsamlı sigorta yasal ücretler, kazayla ilgili tıbbi masraflar ve hatta ücret kaybı için tazminat kapsamı içerebilir.  Genişletilmiş kasko, dolu veya sel hasarı gibi kazayla ilgili olmayan olaylar için de teminat sağlayabilir. Bazı poliçeler ön cam onarımının yanı sıra hayvanların veya düşen nesnelerin neden olduğu hasarları da kapsayabilir.

Son olarak, bazı genişletilmiş kapsamlı sigorta poliçeleri, sigortalı bir olay nedeniyle aracınız tamirdeyse kiralık araç masraflarını da karşılayabilir.  Genel olarak, genişletilmiş kapsamlı bir sigorta poliçesi, normal kapsamlı sigortanın kapsamadığı çok çeşitli hasar ve kayıpların karşılanmasına yardımcı olabilir. İhtiyaçlarınızı karşıladığından ve ihtiyacınız olan kapsamı sağladığından emin olmak için poliçenizin ince yazılarını dikkatlice okumanız önemlidir.

Genişletilmiş Kasko Sigortası A B C Nedir?

En kapsamlı genişletilmiş kasko sigortası kapsamı “A-B-C” kapsamı olarak adlandırılır.

  • A) Tam Teminat
  • B) Çarpışma Teminatı
  • C) Kasko Teminatı anlamına gelir.

Tam teminat, kusurdan bağımsız olarak aracınızdaki onarımlar için teminat içerir. Çarpışma teminatı, başka bir araç veya nesne ile çarpışmanın neden olduğu hasarı kapsar. Kapsamlı teminat, hırsızlık, vandalizm, yangın, sel, dolu veya hayvan hasarı gibi çarpışma dışındaki nedenlerden kaynaklanan hasarları kapsar.  Herhangi bir poliçeyi kabul etmeden önce farklı poliçeleri karşılaştırmak ve tüm ayrıntıları okumak önemlidir. Her bir poliçenin tam olarak neleri kapsadığını anlamak, aracınız için mümkün olan en iyi korumayı elde etmenize yardımcı olabilir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

Tam Ve Genişletilmiş Sigorta Arasındaki Fark Nedir?

  • Tam sigorta, bir poliçenin sorumluluk ve çarpışma gibi temel bileşenlerini kapsar.

Kaza, hırsızlık veya diğer talihsiz olayların neden olduğu hasarları da kapsar. Tam sigorta genellikle genişletilmiş sigortadan daha ucuzdur çünkü sadece temel unsurları kapsar.

  • Genişletilmiş kasko, bir sigorta poliçesinin temel bileşenlerinden daha fazlasını kapsar.

Genellikle tıbbi masraflar, çekici masrafları, kiralık araç geri ödemesi ve temel bir poliçe tarafından kapsanmayan diğer şeyler için ek teminat sağlar. Genellikle tam teminattan daha pahalıdır, ancak olabilecek her şey için teminat altında olduğunuzu bilerek daha fazla gönül rahatlığı sağlayabilir.

Kaynak: Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al