Hayat Sigortası Hangi Hastalıklarda Ödeme Yapmaz? - Sigorta Hakimi
 • 11 Kasım 2022
 • 0

Hayat sigortası, sigortayı yaptıran kişinin beklenmedik durumlardan aniden vefat etmesi durumunda kişinin mirasçılarına ve bakmak zorunda olduğu kişilere ödenen bir sigorta türüdür. Herhangi bir durumda aile bireylerinin ya da bakmak zorunda olduğu kişilerin zor bir duruma düşmelerini engellemek amacıyla yapılan sigorta çeşididir.

Hayat sigortasının kapsamadığı bazı durumlar vardır ve bu durumlarda ödeme yapmaz. Bu durum kişinin, halihazırda sahip olduğu hastalık dolayısıyla vefat etmesidir. Hayat sigortası aniden gerçekleşebilecek ölümlere karşı alınan bir tedbirdir. Kişinin sahip oldukları hastalıklar dolayısıyla gerçekleşen vefatı kapsamaz. Bu sebeple, hayat sigortası için başvuruda bulunulduğu zaman sigorta şirketi kişilerden sahip oldukları hastalıkların beyanını ister. Bu beyanda yer alan hastalıklar dolayısıyla gerçekleşen vefat hayat sigortasının dışındadır.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, yaptıran kişinin ailesini maddi güvence altına alan bir sigorta türüdür. Kişinin ani ve beklenmedik vefatı sonucunda aile bireylerinin ya da bakmakla yükümlü olduğu kişilerin maddi güvencesini sağlar ve bir miktar para ödemesi yapar. Beklenmedik ani ölümlerin dışında, sözleşmeye eklenmesi şartıyla, hayat sigortası, kişilerin geçirdiği sakatlıklar ya da hastalıklar sonucunda iş göremez olması haline ödeme yapabilir. Fakat bu durumun kesinlikle sözleşmeye eklenmesi gerekmektedir.

Hayat Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Net Cevabı için İLETİŞİME GEÇİN

Kredi Talebinde Neden Hayat Sigortası Tavsiye Ediliyor?

Kredi talebinde genellikle kişilerin hayat sigortası yaptırması tavsiye edilir. Bunun sebebi beklenmedik ani ölümler karşısında, kredi borcunun hayat sigortası tarafından karşılanmasıdır. Kredi taleplerinde yapılan hayat sigortası, bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır. Fakat bu zorunlu değildir. Hayat sigortası yaptırmak isteyen kişi, istediği sigorta şirketi ile anlaşarak bu sigortayı yaptırabilir.

Kredi veren bankalar bu şekilde borcun geri alınmasını teminat altına almak ister. Banka tarafından yapılan hayat sigortası kredi ödemelerinde yansıtılır. Fakat burada bilinmesi gereken önemli nokta bankanın, kişi onaylamadan hayat sigortası yapamayacağıdır. Aksi halde kişi ödediği hayat sigortası primlerini geri alabilir.

Hayat Sigortasının Ödeme Kapsamı Nelerdir?

Hayat sigortasının ödeme yapmadığı durumlar, yapılan sözleşmeye ve sigorta şirketlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple sigorta hakkında detaylı bilgi alınarak ve araştırılarak bu sigorta yapılmalıdır.

Hayat sigortası ani ve beklenmedik ölümler sonrasında, kişinin ardından mağdur olabilecek kişilere ödeme yapıldığı bir sigorta çeşididir. Bu sigorta yapılırken kişi hali hazırda var olan bütün hastalıklardan sigorta şirketini haberdar etmelidir. Ayrıca kişi geçirdiği bir kaza ya da hastalık sonucunda iş göremez duruma gelmişse ya da sakat kalmışsa hayat sigortası ödemeyi gerçekleştirir.

Hayat Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Net Cevabı için İLETİŞİME GEÇİN

Hayat sigortası şu durumlarda ödemeyi gerçekleştirir:

 • Kaza ya da hastalık sebebiyle ani ölüm gerçekleşmesi
 • Kişinin kaza ya da hastalık sonucunda sakat kalması
 • Kaza ya da hastalık sonucunda tekrar çalışamaması

Sözleşmeye eklenmesi durumunda, kişinin işsiz kalması, hayat sigortasının ödeme yapmasını gerektirir. Bu sebeple sözleşme her durum göz önünde bulundurularak hazırlanır. Sözleşmeye farklı durumların eklenmesi, sigorta masrafının artmasına neden olabilir.

Hayat Sigortası Ne Kadar Ücret Öder ve Geri Alınabilir mi?

Hayat sigortasının ödeyeceği ücret miktarı, yapılan sözleşme miktarına ve sözleşme süresine göre değişiklik gösterir. Bu sözleşme yapılacağı sırada bütün detaylar sigorta şirketi ile konuşulmalı, sigorta şirketlerinin belirledikleri teminat öğrenilmelidir. Sigortanın kapsamı ne kadar artarsa ödenecek miktar o kadar artmaktadır.

Hayat sigortası için ödenen ücretler bazı şartlar durumunda geri alınabilmektedir. Eğer sözleşme bir banka tarafından yapılmışsa ve sözleşme hakkında yeterli bilgi verilmeden onay alınmışsa ödenen hayat sigortası ücreti geri alınabilir. Bunun için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmak gereklidir. Bu başvuru e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Hayat Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Net Cevabı için İLETİŞİME GEÇİN

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır *

  Sigorta Teklifi Al