Hayat sigortası nedir, neleri kapsar? - Sigorta Hakimi
  • 23 Ekim 2023

Türkiye’de son dönemde hak ettiği önemi görmeye başlayan sigorta türleri arasında yer alan hayat sigortası diğer sigortalardan farklı olarak aslında birikim sigortası olarak ta tanımlanabilmektedir. Tercih edilen hayat sigortası paketine göre değişmekle beraber vefatın yanı sıra sakatlık, geçici işgörememezlik , hastalıklar, kaza ve sakatlık gibi risklerden kaynaklı zararı tazmini amaçlar.

Hayat sigortası poliçesi tercihine göre belirlenmekle beraber sözleşme süresinin dolması durumunda poliçeyi yaptıran kişiye toplu ödemede yapılabilmektedir. Yurt dışında hemen hemen her yetişkinin hayat sigortası yaptırırken ülkemizde de son dönemde oran her geçen gün yükselmektedir.

HAYAT SİGORTASI NE İŞE YARAR?

Hayat sigortası hem sigorta yaptıran kişiyi hem de sigortada lehtar olarak belirlenen yakınlarını korumaktadır. Hayat sigortası yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda yakınlarını, tehlikeli hastalık yada maluliyet durumuna yakalanması halinde kendisini korumak amacı ile önceden belirlenen teminat tutarının nakit olarak ödenmesini sağlayan sigorta ürünüdür.

Sigortanın ana teminatı vefattır. Kaza sonucu oluşan vefat ya da maluliyet, tehlikeli hastalıklar ve hastalık sonucu oluşabilecek maluliyetlere karşı sigorta sahibi güvence altına alınmaktadır. Sigortanın ana amacı oluşan maluliyet karşısında sigortalayanın hayat standartlarını korumaya yardımcı olmaktır.

HAYAT SİGORTASININ FAYDALARI NELERDİR, NEDEN SİGORTA YAPTIRMALIYIZ?

Kişinin vefat etmesi durumunda hayat sigortası yaptıran kişinin belirlemiş olduğu lehtarların toplu para almasını sağlamaktadır.

Hayat sigortası yaptıran kişinin maluliyet yaşaması durumunda hayat standartlarını yine aynı şekilde devam ettirmesini sağlar.

Kişiye ödeme yapıldığı için maluliyet durumunda gelir düzeyini korur.

Son dönemde artan kredi ve kredi kartı borcu gibi düzenli borçlara karşı rutin ödemelerin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar.

Hayat sigortası poliçesinde teminat güvencesi altına alınan tedavi masraflarının karşılanmasını sağlar.

Kişinin vefatı durumunda eşi ve çocuklarının hayat standartlarını korumasını sağlar.

Hayat sigortası yaptıran kişilerin geleceğe dair endişelerini azaltır. Daha stressiz ve rahat bir planlama imkanı sunar.

Teminat ekleme ve çıkarma opsiyonu sunulmakta olup bu sayede kişinin hayat sigortası yaptırırken kendi talep ve isteklerine uygun olan ek teminatları seçerek kişisel tercih yapmalarının önünü açar.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al