İlk aracım sigortası nedir? Güncel fiyatları ne kadar? - Sigorta Hakimi
 • 7 Kasım 2022
 • 0

İlk aracım sigortası, ilk defa trafik sigortası yaptıran kişilerin yaptırdığı sigorta çeşididir. Bu sigortayı yaptırmak zorunludur. Trafik sigortaları, kaza sonrasında kişinin mağduriyetlerini gidermek amacıyla yaptırılan sigortadır. Sigortanın kapsamı, sigorta şirketlerine ve paketlere göre değişiklik göstermektedir. Artan kapsamlar, sigorta priminin de artmasına neden olur.

Trafik sigortası yaptırmak, kaza sırasında meydana gelebilecek kamu zararlarının ya da kazaya karışan 3. kişinin aldığı zararları telafi etmeyi sağlar. Zararların giderilmesi için maddi destek sunar. Buna örnek olarak, kazaya karışan 3. kişinin aracında meydana gelen zararın giderilmesi verilebilir.

İlk Aracım Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Net Cevabı için İLETİŞİME GEÇ

İlk Aracım Sigortası Ne Kadar?

İlk aracım sigortasının fiyatı, sahip olunan aracın türüne göre değişiklik göstermektedir. İlk aracım sigortası trafik sigortası basamak sistemine göre 4. Basamakta yer almaktadır. Buna göre 2022 yılında 4. Basamakta yer alan bir sürücünün aracı otomobil ise ortalama ödenmesi gereken fiyat 4.343, motosiklet ise 1.771, kamyonet ise 5.678, traktör ise 888, minibüs ise 6.995, çekici ise 19.134, otoüs ise 9.970 ve taksi ise 10.305 Türk lirası ödenmesi gerekmektedir.

Trafik sigortası, sigortanın yapıldığı şehre göre değişiklik göstermektedir. Büyükşehirlerde ödenen miktar daha fazladır.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, meydana gelebilecek kaza sonrasında, kazaya karışan 3. Şahısların maddi ve manevi hasarlarını karşılayan bir sigorta çeşididir. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur ve yaptırmayan kişilere ceza kesilir. Trafiğe çıkacak olan araç için trafiğe çıkmadan bu sigorta yaptırılmalıdır. Aksi takdirde kişi hem gecikme cezasını hem de sigortasız geçen sürenin primini ödemek zorunda kalır.

Trafik sigortası, kaza sonrasında kamu mallarının uğrayacağı zararın bedelini de karşılamaktadır.

Trafik Sigortalarında Basamak Nedir?

Trafik sigortalarında uygulanan basamak, kişinin trafik kurallarına uyması, hatasız bir sürüş gerçekleştirmesi durumunu ödüllendirmek, kurallara uymayıp kazaya yol açan kişileri cezalandırmak için kurulmuş bir sistemdir. Bu sisteme göre 7 basamak yer almaktadır ve 4. Basamak trafiğe ilk kez çıkan kişilerin yer aldığı basamaktır. 4. Basamağın altındaki kişiler, zorunlu trafik sigortası için daha yüksek prim ödemek zorunda kalırlar. Tam tersi olarak da 4. Basamağın üstünde yer alan kişiler daha az trafik sigortası primi öderler.

Bu sistemin amacı, araç sahiplerinin kurallara uymasını, kazaya karışmasını ve tedbirli davranmasını sağlamaktır.

İlk Aracım Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Net Cevabı için İLETİŞİME GEÇ

Trafik Sigortalarında Basamağa Göre Ödenen Ücret Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortalarında basamağa göre ödenen ücretlere göre artış ya da azalış meydana gelmektedir. Eğer kişi 4. Basamağın altına düşerse daha yüksek, 4. Basamağın üstüne çıkarsa daha az trafik sigortası primi ödeyecektir.

Eğer kişi, trafik sigortasının yapıldığı ilk yılı hasarlı geçirirse 3. Basamağa düşer ve sigorta primi artışı %50 oranında artar. Diğer yılı da hasarlı geçirirse %100, sonraki yılı da hasarlı geçirirse %150 sigorta primi artışı yaşanır.

Eğer kişi, trafik sigortasının yapıldığı ilk yılı hasarsız geçirir, bütün kurallara uyarsa %15, ikinci yılda %30, üçüncü yılda ise %45 oranında indirim kazanır. Hasarsız geçirdiği her yıl bir basamak üste çıkar.

Kişi basamak sorgulamasını www.tramer.gov.tr adresinden gerçekleştirebilir.

Trafik Sigortasını İlk Kez Yaptıracak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Trafik sigortasını ilk kez yaptıracak kişinin dikkat etmesi gerekenler şu şekildedir:

Trafik sigortasının yaptırılacağı şirketler araştırılarak seçilmelidir.

 • Trafik sigortası yaptırılırken ihtiyaçlar göz önünde tutulmalıdır.
 • Trafik sigortası yaptırılırken bütün bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.
 • Trafik sigortasının neleri kapsadığı ve hangi durumlarda geçerli olduğu konusunda bilgi edinilmelidir.
 • Trafik sigortası araç alındığı ilk gün, trafiğe çıkarılmadan yaptırılmalıdır.

İlk Aracım Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların Net Cevabı için İLETİŞİME GEÇ

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır *

  Sigorta Teklifi Al