Kasko Araç Hırsızlığından Kaynaklanan Hasarları Karşılar mı? - Sigorta Hakimi
  • 24 Şubat 2023

Kasko hırsızlığa ve sonucunda çıkan hasara karşı bir miktar koruma sağlayabilir, ancak tam olarak ne olduğu hakkında geniş bir araştırma yapacaklardır. Kasko tam olarak neleri kapsar? Araç hırsızlığı söz konusu olduğunda kaskonun neleri kapsadığı ve böylece sizin için en iyi sigorta kapsamının ne olduğu  hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Kasko Hırsızlıktan Kaynaklanan Hasarları Kapsar Mı?

Kasko, aracınızda meydana gelen hasarı karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu teminat türü sizi vandalizm, hırsızlık, yangın ve dolu hasarına karşı korumak için tasarlanmıştır. Araç hırsızlığı durumunda, kasko sigortası aracınızda hırsızlıktan kaynaklanan hasarın maliyetini karşılayacaktır. Buna hasarlı parçaların onarılması veya çalınan eşyaların değiştirilmesi de dâhildir. Poliçenize bağlı olarak, aracınız tamir edilirken ikame bir araç da teminat kapsamına alınabilir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

Hırsızlıkta kusurlu bulunmanız halinde bazı poliçelerin kapsam dışında kalabileceğini unutmamak önemlidir. Kapsam için kaydolmadan önce poliçenizin ince baskısını okuduğunuzdan emin olun. Kasko sigortası, normal aşınma ve yıpranma nedeniyle motor arızasını veya düzenli kullanım sonucunda ortaya çıkabilecek diğer mekanik sorunları kapsamaz. Bununla birlikte, motorunuz hırsızlık veya vandalizm nedeniyle bozulursa, kasko poliçeniz kapsamında onarımlar için teminat alabilirsiniz. Bazı poliçelerde bazı istisnalar olsa da, kasko sigortası araç hırsızlığından kaynaklanan hasarları kapsar. Nelerin kapsama girip girmediğini anlamak için poliçenizi dikkatlice incelediğinizden emin olun.

Araç Çalınırsa Sigorta Hasarı Karşılayacak Mı?

Kasko araç hırsızlığının neden olduğu hasarı karşılayacaktır. Kasko sigortası tipik olarak araç sigortasının en geniş şeklidir ve hırsızlık, vandalizm, yangın, dolu, rüzgâr ve diğer hava hasarlarının neden olduğu kayıpları kapsar. Bu tür bir teminat, aracınızı finanse ediyorsanız genellikle kredi verenler tarafından istenir, ancak ayrıca satın alınabilir.

Aracınız hırsızlar tarafından çalınırsa, derhal bir polis raporu doldurmanız ve kesinlikle araç hırsızlığı olarak kayıtlara geçmesini istemelisiniz. Ardından sigorta şirketinizi bilgilendirmeniz gerekecektir. Sigorta şirketi daha sonra talebi araştıracak ve tazminat almaya uygun olup olmadığınızı belirleyecektir. Kasko sigortanız varsa, sigortacı aracınızın değiştirilmesi veya onarılması masraflarını, muafiyetiniz düşüldükten sonra karşılayacaktır. Muafiyet, teminatınız devreye girmeden önce cebinizden ödemeniz gereken bir miktar paradır. Kasko sigortasının aracınızdan çalınan elektronik veya mücevher gibi kişisel eşyaları kapsamayacağını unutmamak önemlidir.

Kazada Kusurlu Olsak Bile Sigorta Hasarı Karşılayacak Mı?

Çoğu oto sigortası poliçesi, hataya bakılmaksızın hırsızlıktan kaynaklanan hasar için teminat sağlar. Bir kazada kusurluysanız, poliçeniz ortaya çıkan hasarları karşılamayabilir, ancak diğer sürücünün sigortası karşılayabilir. Bir kazada kusuru göz önünde bulundururken, birçok poliçenin kusurdan bağımsız olarak hırsızlığın neden olduğu hasarı karşıladığını unutmamak önemlidir. Kasko sigortası genellikle hava koşulları, vandalizm veya çarpışmayla ilgili olmayan diğer olayların neden olduğu hasarları kapsar. Ancak, bir kazada kusurlu olduğunuz tespit edilirse, sigortanız neden olunan hasarların hiçbirini karşılamayacaktır. Diğer sürücünün sigortası, kusurlu bulunması halinde hasarı karşılayabilir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

Sigorta Motor Arızasını Kapsar Mı?

Kasko araç hırsızlığı sonucu oluşan motor hasarını karşılayacaktır. Ancak, göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, motor arızasının bir üretim hatasından mı, aşınma ve yıpranmadan mı yoksa diğer dış etkenlerden mi kaynaklandığını bilmek önemlidir. Kasko sigortası bir kaza veya hırsızlıktan kaynaklanan motor arızasını karşılar, ancak ihmal veya diğer nedenlerden kaynaklanan hasarı karşılamaz. Ayrıca aracınızı herhangi bir şekilde modifiye ettiyseniz, sigortacının modifikasyon nedeniyle motorun onarım veya değiştirme maliyetini karşılamayabileceğini de bilmelisiniz. Poliçenizi kontrol etmeniz ve bir talepte bulunurken olası istisnalar hakkında açıklama almak için sigorta sağlayıcınızla konuşmanız her zaman önemlidir.

Kaynak: Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al