Kasko Sigortam Neden Yükseldi? - Sigorta Hakimi
 • 27 Ocak 2023

Kasko fiyat artış sebebi, aracın ve sürücünün niteliğiyle alakalıdır. Sürücünün trafik geçmişi ve aracın durumuna bağlı olarak farklı kasko poliçeleri uygulanır. Kasko sigortasında fiyat yükselişinin önüne geçmek için şu maddelere dikkat edilmesi gerekir:

 • Aracın Kasko Değeri

Kasko sigortası yaptırılacak olan aracın üretim yılı, aracın türü ve modeli büyük önem taşır. Genellikle yaşı büyük araçlar daha yüksek poliçeler üzerinden sigortalanır. Üretim yılı eski araçlarda kaza ve arıza riski yüksektir. Araç sahiplerinin, araçlarının kasko sigorta yaş sınırında olmasına dikkat etmesi gerekir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

 • Araç Sahibinin Nitelikleri

Sigortadan faydalanacak olan araç sahibinin yaş aralığı, sigorta poliçesinin belirlenmesinde büyük önem taşır. Sürücünün yaşı artıkça prim tutarı düşer. Buradaki önemli kriter, trafikte deneyim sahibi olunmasına dayanır. 20 yaşındaki bir sürücü ile 45 yaşındaki sürücünün faydalanacağı kasko sigorta fiyatı farklıdır.

 • Aracın Bağlı Olduğu İl Trafik Sigortası

Kasko sigorta primlerini etkileyen bir diğer unsur aracın bağlı olduğu İl Trafik Sigortası ile ilgilidir. Kaza riski yüksek olan büyük şehirlerde, sigorta primleri de yükselir.

Kasko Süresi Ne Kadardır?

Kasko poliçe süresi 12 aydır. Kasko anlaşmaları 1 yıl boyunca sürer. Fakat yeni uygulamalarda aylık kasko sigortası türü de mevcuttur. Aylık olarak kasko yapılan araçların poliçeleri, yıllık yapılan poliçelere göre değişiklik gösterir. Yıllık olarak yapılan kasko sigortası, hizmet tutarı açısından daha avantajlıdır. Poliçe imzalandığı taktirde, araç sahibinin 30 gün içinde ödeme yapması beklenir.

2023 Kasko Fiyatları Ne Kadar Arttı?

2023 kasko değer listesi vasıtasıyla, sigortalanacak olan aracın prim ücretleri kolayca öğrenilebilir. Sürücüler, kasko değer listesinden aracın model yılı, tipi ve markasını bularak kasko bedeli hakkında fikir sahibi olabilir. Ayrıca geçmiş yıllardaki kasko değer listesi arşivine erişerek, 2023 yılında kendi aracıyla alakalı fiyat artışını öğrenebilir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsız sigorta indirimi, sigortası devam ederken hasar tazminatı almayan kullanıcıları kapsar. Kasko sigortası kapsamında olan araç, kazaya karışmamış ve hasar almamışsa bir sonraki poliçe yenilemede belirli bir indirim uygulanır.

Kasko Araç Değer Kaybını Karşılar mı?

Araç değer kaybı oluşması halinde, kasko bu kaybı direkt olarak karşılamaz. Fakat özel sigorta şirketleri, araçtaki değer kaybını da teminat olarak kasko sigorta fiyatı içine alır. Kaza halinde araç değer kaybı yaşanırsa bu masrafı, kazadaki kusurlu olan kişi karşılar. Kazadaki kusurlu taraf, araç değer kaybı bedelini sigorta şirketine öder. Sigorta şirketi direkt değil, kusurlu kişinin ödediği tutarla dolaylı olarak bu kaybı karşılar.

Kasko Ek Teminatlar Nedir?

Kasko ek teminatları, araç sigortası yaptırmak isteyen kişinin poliçeye ekleyebileceği diğer güvenceleri kapsar. Ek teminatlar, ana teminatların dışındaki diğer halleri içerir. Kasko ek teminatlarına örnek olarak şunlar gösterilebilir:

 • Enflasyon teminatı

Sürücünün, poliçenin başlama tarihinden sonra yaşanabilecek olan enflasyon artışından korunmasını sağlar.

 • Afet teminatı

Afet yaşanması halinde, aracın alacağı hasarı kapsar. Afet teminatına deprem veya sel gibi durumlar dahildir.

 • Yurtdışı teminatı

Aracın yurtdışında karışabileceği kazaları teminat altına alır.

Ek teminatlarda bulunmadan önce, kasko sigorta poliçesindeki ana teminatlara dikkat etmekte fayda bulunur. Kimi ek teminatlar, bazı sigorta şirketlerinin hali hazırdaki ana teminat listesinde bulunur. Buna göre, anlaşılacak olan sigorta şirketine dikkat edilmelidir.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruların  Cevabı ve en uygun fiyatlar için İLETİŞİME GEÇİN

Kasko Çeşitleri Nedir?

Kasko poliçesi çeşitleri dört kategorilendirmeden oluşur. 4 kasko çeşidi şunlardır:

 • Dar kasko
 • Standart kasko
 • Genişletilmiş kasko
 • Tam kasko

Bu 4 çeşit kasko, farklı ihtiyaçlara hitap eder. Araç sahibi, aracının ihtiyacına göre en uygun kasko türünü seçmelidir. Seçilen türe göre, kasko sigorta fiyatı belirlenir.

Kaynak: Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Sigorta Teklifi Al