Koltuk Ferdi Sigortası Hangi Araçlarda Zorunludur? - Sigorta Hakimi
 • 26 Kasım 2022
 • 0

Koltuk sigortası olarak da bilinen zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası, şehirlerarası ve uluslararası seyahat eden yolcu, sürücü ve sürücü yardımcılarını seyahat süreci boyunca olası pek çok riske karşı korumaktadır. Karayoluyla yurt içinde ve yurt dışında yolcu taşıma hizmetleri verenlerin bu sigortayı yaptırmaları zorunludur. Taşıma sırasında yolcu, şoför ya da yardımcılarından herhangi birinin kaza geçirmesi halinde tazminat ödemesi yapılması ön görülmektedir.

Karayollarında yolcu taşımacılığı gerçekleştiren otobüs ve diğer araçlar bu kapsamda sigorta yaptırmak zorundadır Yolcuğun başından sonuna kadar geçen süreçte, duraklamalar ve molalar dahil olmak üzere her türlü kazalara karşı yolcular ve sürücülerin bu sayede sigortalanması sağlanmaktadır. Koltuk ferdi sigortası kapsamında yer alan unsurlara göre tazminat ödemeleri gerçekleşmektedir.

Koltuk Ferdi Sigortası Nedir?

Zorunlu koltuk sigortası kısaca; yurt içinde veya yurt dışında seyahat eden yolcular ile şoför ve sürücü yardımcılarının seyahatin başından sonuna kadar ortaya çıkabilecek kazalar, ani ve harici olaylar sonucu ortaya çıkacak ölüm ve yaralanmalara karşı sunulan bir sigorta türüdür. Poliçe kapsamında kayıtlı taşımacının, Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında yetki belgesine sahip olması gerekmektedir.

İlgili kanun ve yönetmeliklerde yer alan şartları sağlayan araçlar için koltuk ferdi sigortası uygulanacaktır. Hayatın olağan akışı için seyahat esnasında ortaya çıkacak birçok risk durumuna karşı yolcu ve sürücülerin korunması sağlanmaktadır.

Zorunlu Koltuk Ferdi Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Zorunlu koltuk ferdi sigortası genel şartları ilgili yasal metinler üzerinde düzenlenmiştir. Söz konusu poliçe kapsamında sigortalıyı sigorta süresi içinde maruz kalacağı kazaların netçilerine karşı temin etmektedir. Poliçe kapsamında kaza tabirinden maksat ise ani ve harici bir durumun sonucunda sigortalının iradesi dışında ölmesi veya cismani bir yaralanmaya maruz kalmasını ifade eder. Bu kapsamda şu haller koltuk ferdi sigortası kapsamında kaza olarak sayılmıştır:

 • Ani ve beklenilmeyen şekilde intişar eden gazların solunması.
 • Yanıklardan ve ani bir hareket sonucu adale ve sinirlerin incinmesi, burkulması ve kopması.
 • Yılan ya da haşerat sokmasına bağlı oluşan zehirlenmeler.
 • Isırılma neticesinde meydana gelen kuduz ile vefat ya da yaralanmalar vb.

Poliçede kayıtlı taşımacının ilgili kanun kapsamında yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Yurt içi ve yurt dışında karayolu ile gerçekleştirilen taşıma faaliyetlerine yönelik bu sigorta kapsamında ortaya çıkacak birçok kaza durumuna karşı yolcuların ve sürücülerin korunması sağlanmaktadır.

Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası Teminat Kapsamı Nedir?

Zorunlu koltuk sigortası kapsamında birçok farklı teminat unsuru belirlenmiştir. Sayılan genel şartlara göre kaza olarak nitelendirilen durumlar sonrasında ortaya çıkacak bu tür unsurlar için gerekli sigorta işlemleri yapılmaktadır. Teminat kapsamında yer almayan haller için bu sigorta uygulanmaz. Buna göre koltuk feri sigortası kapsamında dahil edilen teminatlar kısaca şunlardır:

 • Ölüm
 • Sakatlanma – Yaralanma
 • Tedavi Giderleri

Teminat kapsamında tazminat ödemelerinin yapılması için ilgili şartların oluşması gerekecektir. Poliçe kapsamında yer almayan şartlara bağlı olarak ortaya çıkan haller bu kapsamda sayılmayacaktır.

Koltuk Sigortası Tazminatı Ne Kadar?

Koltuk sigortası hesaplama işlemleri için farklı değişkenler göz önünde bulundurulmaktadır. yetki belgesine sahip tüm motorlu araçlarda bu sigortanın yaptırılması zorunludur. Bu zorunluluk kapsamına giren otobüs kazaya karışmış ise koltuk sigortası tazminatı alma hakkı ortaya çıkacaktır.

2022 yılı için koltuk sigortası teminat limitleri 175.000 TL olarak belirlenmiştir. Koltuk ferdi sigortası kapsamında ortaya çıkan vefat, sakatlanma ve tedavi masraflarına yönelik kişiler için yapılacak ödemelerde ise yine farklı oranlarda hesaplamalar yapılacaktır.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır *

  Sigorta Teklifi Al