Kredili Hayat Sigortası Nedir? - Sigorta Hakimi
  • 8 Ağustos 2023

Kredili hayat sigortası kişilerin kredi borçlarını beklenmedik durumlara karşı güvence altına alır. Kredili hayat sigortasından faydalanan kişinin vefat etme durumunda kişinin kredi borcunu anlaşmalı olduğu sigorta şirketi kapatır. Böylece kişilerin kredi borçları aile bireylerine kalmamış olur. Kişinin sigortaya ödediği miktar kredi borcundan fazlaysa da bu miktar aileye ödenir. Kredili hayat sigortası kişinin mirasçılarını korumaya yöneliktir.

Kredili Hayat Sigortası Nasıl Alınır?

Kredili hayat sigortası başvurusu kişinin tercih ettiği sigorta şirketinin web sitesinden, mobil uygulamasından, şirketi arayarak ya da şubeye giderek yapılabilir. Bazı sigorta şirketleri banka anlaşmaları kapsamında sadece belirli bankalardan çekilen kredilere sigorta yapabilirler. Bazı şirketlerin ise sigorta primleri bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu gibi durumlara dair en detaylı bilgiyi kişiler sigorta şirketlerine ulaşarak öğrenebilirler.

Başvuru sırasında istenen belgeler sigorta şirketleri tarafından müşterilere bildirilir. Başvuru için genelde kişinin kimlik bilgileri ve gelir durumuna ait belgeler istenir.

Kredili Hayat Sigortası Kimler İçindir?

Kredili hayat sigortası, kredisini güvence altına almak ve yakınlarını beklenmedik durumlardan korumak isteyenler içindir. Kredili hayat sigortası için çoğunlukla herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Nadiren yüksek bedelli teminatlar için kişinin belirli bir yaşın üzerinde olması, sağlık durumunun iyi olması ya da gelirinin yüksek olması beklenebilir. Kredi çeken hemen hemen herkes kredili hayat sigortası müşterisi olabilir.

Kredili Hayat Sigortası Avantajları Nelerdir?

Kredili hayat sigortasının avantajları kişinin yakınlarına borç bırakmaması ve vergi muafiyetidir. Kredili hayat sigortası almayı tercih eden müşterilerin borcu her türlü ödeneceğinden kişinin aile bireyleri kişinin borcunu ödeme durumunda kalmazlar. Müşteriler mevzuatları takip ederek kredili hayat sigortası ödemelerini vergi matrahından düşürebilirler, böylece vergi indiriminden yararlanmış olurlar.

Bazı sigorta şirketleri kredili hayat sigortalarının yanında

Kredili Hayat Sigortası Ücretleri Nelerdir?

Kredili hayat sigortasının fiyatı sigorta şirketleri arasında farklılık göstermektedir. Müşteriler kredili hayat sigortası için sigorta şirketlerine başvurduğunda kendilerine şu etkenlere bağlı olarak fiyat belirlenir:

  • Çekilen kredinin toplam teminat tutarı
  • Müşterinin yaşı
  • Çekilen kredinin borç bakiyesi
  • Kalan kredi vade sayısı
  • Kredinin aylık faiz oranı

Sigorta şirketleri yukarıda yer alan bilgileri değerlendirerek kişinin kredili hayat sigortası alıp alamayacağına karar verdikten sonra tekliflerini sunarlar. Hayat sigortasının vadesi, tutarı ve sigortaya ek olarak sunulan hizmetler şirketten şirkete değişir.

Kredili Hayat Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Kredili hayat sigortası iptali genellikle iki koşulda gerçekleşir. İlki müşterinin cayma hakkı çerçevesinde sigortanın iptalidir. Prosedür gereği hayat sigortası alan müşterilere cayma haklarını kullanabilecekleri bildirilir. Müşteriler bu bildirimden sonra 15 gün içerisinde kredili hayat sigortasından cayabilirler.

Kredili hayat sigortasının başlamasından 1 yıl sonra da müşteriler sigortayı iptal ettirebilirler. Bu şekilde sigortayı iptal ettirirken ilgili sigorta şirketinin onayı gerekmez. İki iptal yolunda da kişinin hayat sigortası iptal edildikten sonra poliçe yükümlülükleri ortadan kalkar. Dolayısıyla, iptalden sonra kişinin kredi borcunu vefat durumunda mirasçıları ödemek durumunda kalır.

Sigortadan faydalanan kişilere tanımlanan cayma hakkı ve ayrılma hakkının dışında iptal durumları kişinin poliçesinde belirlenir. Hayat sigortasından faydalanan kişilerin bu konuda detaylı bilgi almak için sigorta şirketlerine başvurmaları gerekir.

Kredili Hayat Sigortasında Prim Geri Ödenir Mi?

Kredili hayat sigortası poliçelerini iptal ettirmek isteyen müşteriler poliçelerinde yer alan hükümler dahilinde primlerini geri alabilirler. Kredili hayat sigortası kişinin maddi durumu, yaşı, çektiği kredinin miktarı ve faizi gibi durumlar göz önünde bulundurularak kişiye özel hazırlanır. Kendisine özel hazırlanan anlaşmada kredili hayat sigortası prim iadesi yer alan müşteriler primlerini geri alabilirler.

Bizden teklif almadan sigorta yaptırmayın. En uygun sigortalar için bize ulaşın.

✅ Trafik ve Kasko Sigortası
✅ Sağlık Sigortası
✅Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
✅ İşyeri Sigortası
✅ Konut Sigortası
✅ Deprem Sigortası ve daha birçok sigorta…

Detaylı bilgi almak için;

☎️0 850 304 07 24
📱 0 533 152 31 51

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al