Özel Sağlık Sigortası neden önemlidir? Neleri kapsar? - Sigorta Hakimi
 • 4 Mart 2023

Özel sağlık sigortası avantajları ile kişi, hastalık veya kaza yaşaması halinde masrafsız bir şekilde tedavi olur. Özel hastanelerdeki fahiş tedavi fiyatlarını minimuma indirir ve hastanın en uygun tedavi koşullarına erişmesini sağlar. Özel sağlık sigortaları, müşteriler için genel hatlarıyla şunları vaat eder:

 • Hasta, özel hastanelerde ihtiyaç duyduğu tedaviye uygun fiyatlar bedelinde erişir.
 • Tahlil, tomografi, röntgen vb. diğer testler için, özel sağlık sigortasına özgü avantajlı fiyatlardan faydalanır.
 • Özel sağlık sigortası ile, kişi istediği hastane ve sağlık kurumunda istediği doktora tedavi ve muayene olma hakkı elde eder.
 • Özel sağlık sigortası olan kişiler, vergi indiriminden faydalanır.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası yaptırmak için sigorta acentelerine müracaat edilmesi gerekir. Buna göre sigorta acenteleri, kişinin ihtiyaçlarına göre en uygun teklifleri verir. Bu tekliflere göre özel sağlık sigortasından yararlanan kişiler, her ay belli tutarlarda prim öder. Dileyen müşteriler, yararlandıkları özel sağlık sigortasına farklı teminatlar da ekleyebilir. Bu sayede özel sigorta kapsamı genişler.

Bireysel sağlık sigortası ve Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili en net cevaplar ve en uygun teklifler almak için TIKLAYINIZ

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası kapsamı seçilen sigortanın türüne göre değişkenlik gösterir. Buna göre özel sağlık sigortaları şu kalemleri karşılar:

 • Ayakta tedavi masrafları
 • Röntgen, tahlil, tomografi gibi ek kalemler
 • Doktor muayene ücretleri
 • Özel şartlar taahhüt edildiği taktirde yurtdışı tedavi masrafları
 • Gelecekte oluşması beklenen hastalıkların tedavisi

Özel Sağlık Sigortası Aylık Ne Kadar?

Özel sağlık sigortası aylık masrafı anlaşılan sigorta türüne bağlı olarak belirlenir. Genellikle 4000 lira ile başlayıp 30.000 liraya kadar ulaşan özel sağlık sigortası paketleri mevuttur. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler, kendi bütçesine ve ihtiyaçlarına göre en uygun özel sağlık sigortası paketlerini seçebilirler. Ayrıca sigorta acenteleri farklı fiyat tekliflerine sahiptir, bu yüzden farklı şirketlerden fiyat teklifleri alınıp, değerlendirilmesi önerilir.

Özel Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

Özel sağlık sigortası vergi muafiyeti ödenen primlerin belli bir yüzdelik kısmını kapsar. Özel sağlık sigortalarında %15’e kadar vergi indirimi söz konusudur. Sağlık sigortasının kişinin ailesini veya eşini kapsamasıyla, vergi indirimi oranı da değişkenlik gösterir. Vergi indirimi maaşlı çalışan kişilerin, brüt maaşlarından kesilen vergiler üzerinden uygulanır. Şahıs şirketlerine sahip kişiler ise, beyanları dahilinde gelir vergisi üzerinden vergi indirimine tabii tutulur.

Özel Sağlık Sigortası Eşi Kapsar mı?

Özel sağlık sigortası eş kapsamı, aile sağlık sigortası ile mümkündür. Bireysel özel sağlık sigortası yaptıran kişiler, yalnızca bireysel olarak sigortadan faydalanır. Özel aile sağlık sigortası yapıldığı taktirde, avantajlı fiyatlarla çocuklar ve eş de özel sağlık sigortasından faydalanabilir. Sigorta acentelerinin, aile sağlık sigortasına özel indirimleri mevuttur. Aile sağlık sigortasından faydalanmak isteyen kişilerin indirimleri ve hangi poliçelerden faydalanacaklarını bilmeleri önerilir.

Bireysel sağlık sigortası ve Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili en net cevaplar ve en uygun teklifler almak için TIKLAYINIZ

Özel Sağlık Sigortası Devlet Hastanesinde Geçerli mi?

Devlet hastaneleri özel sigorta kapsamı içindedir. Özel sağlık sigortası olan kişiler kolaylıkla devlet hastanelerinde, fakülte hastanelerinde, özel hastanelerde ve polikliniklerde muayene olabilir. Ayrıca özel sağlık sigortasının anlaşmalı olduğu hastanelerde SGK anlaşma şartı aranmaz. Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerde de SGK’lı olma şartı yoktur.

Özel Sağlık Sigortası İlaçları Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası ilaç kapsamı ayakta veya yatarak tedavide kullanılan ilaçlara bağlı olarak değişir. Özel sağlık sigortaları, ayakta tedavide kullanılan ilaçları karşılamaz. Buradaki ilaçlar SGK kapsamında olup, SGK indirimi ile alınır. Yatarak tedavi teminatı olan kişilerde, teminata dahil olan hastalıkların ilaçlarında özel sağlık sigortası indirimi uygulanır. Bu durumda belirleyici olan, sigortaya dahil olan teminatlardır.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Sigorta Teklifi Al