Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Düşürülür? - Sigorta Hakimi
  • 15 Şubat 2023

Sağlık sigortasını düşürmek için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Sağlık sigortası fiyatları poliçede yer alan teminatlara göre belirlenir. Fiyat düşürmek isteyen müşteriler şunlara dikkat etmelidir:

  • Poliçede yer alan ana teminatlar ve ek teminatlar primlere doğrudan etki eder. Sağlık sigortası fiyatının düşmesini isteyen sigortalılar, poliçelerini gözden geçirmelidir. Poliçelerde yapılacak olan değişiklikler doğrudan sağlık sigortası primi ve fiyatını etkileyecektir.
  • Erişim sağlanmayan hastanelerin poliçeden çıkarılması da fiyatın düşmesini sağlayacaktır. Poliçede anlaşmalı hastaneler kısmında, en çok kullanılan hastane seçilmesi halinde seçenek daraltıldığı için fiyatta düşme sağlanacaktır.
  • Sigortalı kişinin yaşadığı şehir primlerde doğrudan etki eder. Yaşanan şehirdeki sağlık hizmetlerinin fiyatları sigorta fiyatlarına yansır. Dolayısıyla büyük şehirlerde fiyatlandırma daha yüksektir.
  • Sigortalı kişinin yaşı fiyatlandırmada büyük rol oynar. 20 yaşındaki bir genç ile 50 yaşındaki erişkinin hastalık riski daha farklı olduğu için fiyatlar da farklılık gösterir. Genç veya çocuklarda sigorta fiyatları daha düşüktür.
  • Sigortalı kişinin cinsiyeti, sigorta şirketleri tarafından fiyatlandırma yapılırken değerlendirilen bir diğer kriterdir. Kadınların sigorta fiyatları erkeklere nazaran daha yüksektir.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası yaptırmak kişinin özel hastanelerde ayrıcalıklı imkanlarla tedavi olmasını sağlar. Özel sağlık sigortasının ayrıcalıklarından faydalanmak için sigorta şirketlerine müracaat edilmesi gerekir. Müracaat halinde sigorta acenteleri farklı çeşitlerde poliçeler ve fiyat tekliflerinde bulunur. Bu şekilde, kişi kendisine en uygun olan poliçeyi seçer ve özel sağlık sigortası başlar.

Özel sağlık sigortası yaptırmak için SGK’lı olma şartı aranmaz. SGK tarafından sigortalı olmayan kişiler de kolaylıkla özel sağlık sigortası yaptırabilirler. SGK şartı tamamlayıcı sağlık sigortasında aranır.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Ödenir?

Özel sağlık sigortası ödemesi belirlenen primler doğrultusunda yapılır. Özel sigorta ödemeleri sigorta acenteleri adına yatırılır. Ödemeler kredi kartıyla veya nakit olarak yapılır. Müşteri dilerse anlaşmalı bankalar vasıtasıyla da “prim ödemesi” açıklamasıyla ödeme yapabilir.

Özel Sağlık Sigortası Hemen Başlar mı?

Özel sağlık sigortası başlama tarihi poliçenin yürürlüğe girdiği günle aynıdır. Sigortalı kişi, poliçe yürürlüğe girdiği anda ayakta tedavi teminatında yer alan tüm kalemlerden faydalanabilir. Yatarak tedavi gerektiren durumlarda ise bir müddet bekleme süresi vardır.

Sigorta şirketlerinin beklemesinin sebebi, hemen belirti vermeyen hastalıkların ortaya çıkması için belirli bir süreye ihtiyaç duymasından kaynaklanır. Bu sürede meydana çıkan hastalıklar teminat altındaysa teminattan çıkarılır ve poliçede değişikliğe gidilir. Bu şekilde sağlık sigortası primi de değişikliğe uğrar.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçer?

Özel sağlık sigortası, sigorta acentesinin anlaşmalı olduğu hastanelerde geçerlidir. Fakat daha önemlisi bu anlaşmalı hastanelerin, kişinin poliçesine yansımasıdır. Acentenin anlaşmalı olduğu her hastane, sigortalının poliçesine yansımaz.

Poliçede gösterilen teminat doğrultusunda belli başlı hastaneler yer alır. Belirlenen hastanelerin tümünde kişinin özel sağlık sigortası geçer.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçer?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK anlaşması olan tüm özel hastanelerde geçerlidir. Burada özel sağlık sigortasından farklı olan taraf, hastanelerin SGK anlaşması şartı aranmasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracak olan kişide de SGK’lı olma şartı aranır. Bu sigorta türünün çalışma prensibi SGK’nın üstlendiği masrafın geri kalanını karşılamaya yöneliktir.

Ömür Boyu Sigorta Yenileme Hakkı Nedir?

Ömür boyu sağlık sigortası, özel sigortanın düzenli olarak 3 yıl devam etmesi halinde elde edilen haktır. 3 yıl boyunca sağlık sigortası primi düzenli ödenen kişiler, sigorta şirketlerince ömür boyu sigorta yenileme hakkı elde ederler. Bu süre bazı şirketlerce değişkenlik gösterebilir.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al