Sağlık Sigortasında Poliçeyi Yükseltmenin Faydaları Nelerdir? - Sigorta Hakimi
  • 11 Şubat 2023

Sağlık sigortası poliçe yükseltme mevcut poliçenin yeterli gelmediği durumlarda tercih edilir. Poliçenin içinde yer alan teminatların yeterli olmadığı durumlarda, çalışılan sigorta şirketi ile görüşülerek poliçe yükseltme yoluna gidilebilir. Sağlık sigortası poliçesi yükseltmek, sigortalı kişi için büyük avantajlar sağlar. Poliçeye daha fazla teminat ekleten kişiler, sağlığını güvence altına almış olur.

  • Ek teminatlarla, ileride olası hastalıklar yaşayabilecek kişiler, tedaviye maddi olarak zorlanmadan erişebilir.
  • Gerek bireysel gerek aile sağlık sigortası yaptıran kişiler poliçe yükseltmeye karar verdiği taktirde daha önceden kapsam dışı kalan hastalıklarla alakalı duyulan kaygıyı ortadan kaldırır.

Sağlık Sigortası Poliçesi Ne Zaman Yükseltilir?

Sigorta poliçesi yükseltme için erken yaşlar tavsiye edilir. Hastalıklara daha dirençli olunan bu dönemde poliçe yükseltmek olgunluk dönemlerinde büyük avantaj sağlar. Sağlık risk analizinde yer almayan hastalıkların erken yaşta poliçeye eklenmesi, ileride yakalanma olasılığında büyük önem taşır.

Elbette sağlık sigortası poliçesini yükseltmenin bir zamanı yoktur. Sadece bunu erken yaşlarda yapmak kişiyi daha avantajlı duruma getirir.

Özel Sağlık Sigortası Poliçesi Nedir?

Sağlık sigortası poliçesi sigortalı olan kişinin, sigorta şirketinden aldığı sigorta teminatlarını kapsar. Bu teminatlar doğrultusunda kendisine özel sigorta planı oluşturulur ve uygulanır. Sağlık sigortası poliçesinde, sigortanın geçerli olduğu haller, hastalıklar ve hastaneler yer alır. Poliçede aynı zamanda kapsam dışı kalan hastalık ve durumlarla alakalı bilgiler de vardır.

Özel sağlık sigortası poliçesi, şirketin teklifi ile sigorta yaptıracak olan kişinin beklentilerine göre şekillenir. Sigorta şirketleri poliçelere bazı ana teminatlar koyar. Bu ana teminatlar, sigorta yaptıracak kişiye yetersiz gelirse kendisi ek teminatlar da ekletebilir. Özel sağlık sigortasından faydalanan kişi, poliçede yer alan anlaşmalı özel hastanelerde avantajlı fiyatlarla muayene ve tedavi olur.

Sağlık Sigortası Poliçe Yenileme Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçesi yenileme prosedürü her şirkette farklıdır. Sağlık sigortası poliçesi yenileme işlemi için, özel sağlık sigortasının yapıldığı şirketin prosedürlerine hakim olmak gerekir. Fakat genel olarak benzer yollar izlenir.

Sigorta poliçesinin bitiş tarihi gelmeden yaklaşık 15 ila 20 gün önce, sigorta şirketleri sigorta sahibi kişiden yenileme ile ilgili beyanını alır. Bu beyan doğrultusunda ya mevcut poliçeyle ya da yükseltilmiş poliçeyle yenileme gerçekleştirilir. Sigorta poliçesi yükseltme işlemi oldukça kolaydır. Poliçedeki teminatlarla alakalı kararsızlık yaşayan kişiler için kimi acenteler ek olarak 30 gün süre verebilir. Kazanılan hakların kaybedilmemesi için sürenin riske atılmaması tavsiye edilir.

Sağlık Sigortası Poliçe Grupları Nelerdir?

Özel sigorta poliçe çeşitleri sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Sigorta poliçeleri genel hatlarıyla ikiye ayrılır:

  • Ayakta tedavi teminatlı
  • Yatarak tedavi teminatlı

Bu iki teminat da kendi içinde çeşitlere ayrılır. Özel sağlık sigortasından faydalanacak olan kişi, poliçede hangi teminatın olduğuna ihtiyacı dahilinde dikkat etmelidir. Yatarak ve ayakta tedavi teminatlı poliçelerin yanında, her ikisinin de dahil olduğu poliçe çeşitleri de mevuttur. Poliçe çeşitliliği için farklı sigorta şirketlerine müracaat edilmesi ve tekliflerin görülmesi tavsiye edilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Limitsiz Ne Demek?

Limitsiz tamamlayıcı sağlık sigortası ile, poliçede limitlendirilen bazı hizmetlerden limitsiz bir şekilde faydalanılır. Örneğin, ayakta tedavi için sağlık poliçesinde 7 ila 10 arasında muayene hakkı varsa, bu hak limitsiz hale getirilir ve kişi istediği sıklıkta muayene olabilir. Limitsiz tamamlayıcı sağlık sigortasının primi, diğerlerine göre daha fazladır.

Limitsiz sağlık sigortasından faydalanmak için sağlık sigortası poliçesi içine “sınırsız limit” teminatı eklenmelidir. Yalnızca tamamlayıcı sağlık sigortasında değil, özel sağlık sigortasında da “sınırsız limit” seçeneği mevcuttur.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al