Sigorta Acentelerinde İstihsal Oranları Ne Kadar? - Sigorta Hakimi
  • 3 Kasım 2023

Türkiye’de pek çok farklı çeşitte sigorta bulunuyor. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası, Konut Sigortası, Bireysel Sağlık Sigortası gibi sigorta çeşitleri bulunuyor. Söz konusu sigortalar ile bireylerin belirli durumlara karşı hakları belirleniyor.

Sigorta acenteleri de sigorta şirketleri tarafından poliçe satışı yapmak için yetkilendirilen temsilcileri ifade ediyor. Acenteler gelir kaynaklarını poliçeler aracılığı ile sağlarken sigorta şirketine, türüne ve değerine göre fiyatlar belirleniyor. Belirlenen fiyatlar üzerinden satış yapan acenteler de komisyon alıyor. Sigorta yaptıran kişiler sıklıkla ‘İstihsal’ kelimesini duyarken bu kelimenin neyi ifade ettiğini merak ediyor.

İSTİHSAL NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Zorunlu Trafik Sigortası, Konut Sigortası ve Bireysel Sağlık Sigortası gibi herhangi bir sigorta çeşidi ile anlaşma sağlayan bireyler duydukları istihsal kelimesinin anlamını merak ediyor. İstihsal kelime anlamı olarak üretimi ifade ederken acentelerin, sigorta şirketi adına satışını yaptıkları poliçelerin üretimine karşılık olarak ödenen aracı komisyona yani üretim masrafına deniliyor. İstihsal ya da üretim masrafı, bazı sigorta türleri hariç tutulmak üzere aracı komisyonun ne kadar olacağına dair bir yasal sınırlandırma da içermiyor. İstihsal masrafı ya da aracı komisyonu olarak adlandırılan bu ifade risk primleri ve gider paylarıyla beraber tarife primlerinin hesaplanmasında dikkate alınıyor.

SİGORTA ACENTELERİNDE İSTİHSAL ORANLARI NE KADAR?

Aracı komisyonu, sigorta türüne göre sigortalıya belirli bir oran dahilinde yansıtılıyor. Hayat sigortaları için bu oran en fazla yüzde 10 iken bu oran bireysel ya da diğer grup sigorta ürünleri için ise tek prim ödemelerinde yüzde 15, diğer durumlarda da yüzde 20 ile sınırlandırılıyor. Sigortanın türüne bağlı olarak ödenecek komisyon bedeli, sigorta şirket ve sigorta acentesi arasında serbest olarak belirleniyor.

Acente sözleşmesinde komisyon genel hatlarıyla yer alırken ek komisyonlar ve diğer konular gibi sözleşmede yer almayan bölümler, sigorta şirketleri tarafından yönetmelikle belirlenen şekilde acentelere yansıtılıyor. Ayrıca özel mevzuatlara sahip ve komisyonlar konusunda özel hükümler içeren sigorta türlerinde, belirtilen komisyon oranları uygulanıyor. Acenteler, müşteri ilişkilerini geliştirmek, mevcut müşterilerini kaybetmemek için aracı komisyonu ya da istihsal masraflarında indirim uygulayabiliyor.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al