Sigortasız araç kazaya karışırsa ne olur? - Sigorta Hakimi
  • 18 Ekim 2023

Yükselen araç fiyatları kasko ve sigorta fiyatlarında da yükselişe neden olurken pek çok araç sahibi masraftan kaçmak için zorunlu olmadığı için kaskodan kaçınmaya başlanmıştı. Trafik sigortası yaptırmak zorunlu olarak tutulurken kasko yaptırmak iste isteğe bağlıdır.

Araç fiyatlarının artık rekor seviyeye yükselmesi yedek parça ve tamirat giderlerini de arttırmış durumda. Trafik kazalarının fiziksel hasarı kadar maddi hasarları da korkutucu boyutlara ulaşırken bu da zorunlu trafik sigortası kadar kasko yapılmasının da önemini arttırmaktadır. Sigortası olan araç sahipleri olası kazalarda hem kendi hem de karşı tarafın hasarını bu sigorta üzerinden karşılayarak kendilerini güvence altına almaktadır.

TRAFİK SİGORTASI OLMAYAN ARAÇ KAZA YAPARSA NE OLUR?

Sigortasız aracın trafiğe çıkması yasak olup böyle bir durumda aracın trafik denetimine takılarak tespit edilmesi durumunda para cezası uygulanır. Ancak aracın uzun süredir trafik sigortası yoksa bu durumda trafikten men cezası dahi verilebilmektedir. Böyle bir ceza kesilmesi durumunda otopark masrafı ve çekici parası da araç sahibinden tahsil edilir.

Daha da riskli olanı ise sigortasız araçla kaza yapılmasıdır. Böyle bir kaza durumunda araç sahibi hem kendisinin hem de karşı tarafın tüm masraflarını bizzati kendisi ödemekle yükümlüdür. Araçların hasarı, tamir ücretleri, yol yardım masrafı, ikame araç ücreti gibi tüm giderler sigortasız araç sahibine aittir.

Özellikle de kış mevsiminde kar yağışı, don ve sel gibi doğal olaylar nedeni ile araçların kaza ve hasar riski artarken kişilerin mutlaka sigorta ve kasko yaptırmaları önerilmektedir.

KASKOSUZ ARACIN PERT OLMASI DURUMUNDA NE OLUR?

Kaza yapan aracın bu kazanın etkisiyle değerini en az yüzde 70 oranında yitirmesi durumunda aracın pert olduğu kabul edilir. Pert olan aracın özel trafik sigortası ve kaskosu bulunuyorsa araç sahibi duruma göre hasar tazminatı almaktadır.

Ancak bunun için araç sahibinin mutlaka sigorta şirketinin talep ettiği prosedürleri yerine getirmesi gerekir. Trafik sigortası ise kişinin perte çıkan aracının zararını karşılamaz. Pert araç tazminatı sadece kaskosu olan araçlara ödenmekte olup bu nedenle araç sahiplerinin kendilerini koruma altına almak için mutlaka kasko yaptırmaları önerilmektedir.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al