Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hemen Başlar mı? - Sigorta Hakimi
  • 7 Mart 2023

Tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresi, bazı hastalıkların belirli bir süre için kapsam dışında bırakılmasıdır. Sağlık sigortası yapıldığı gün, ayakta tedavi uygulanacak hastalıklar için geçerli olur. Yatarak tedavi veya ameliyat gerekliliği olan hastalıklar genellikle belirli bir süre tamamlayıcı sigorta bekleme süresi içinde yer alır. Bu süre, sigortadan faydalanan kişinin hastalık geçmişi ve sigorta acentelerinin inisiyatiflerine göre değişkenlik gösterir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında yatarak tedavide bekleme süresi, yüksek risk yaratan hastalıklar dışında genellikle 3 aydır. Eğer, tamamlayıcı sağlık sigortalı kişinin poliçesinde yatarak tedavi teminatı yer alıyorsa bekleme süresi kısalır veya tamamen ortadan kalkar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Neden Bekleme Süresi Vardır?

Tamamlayıcı sigorta bekleme süreleri, sigorta şirketlerinin hemen hepsinin başvurduğu bir uygulamadır. Sigorta şirketleri, müşterinin hemen belirti göstermeyen hastalıklara sahip olup olmadığını anlayabilmek için belirli bir zamana ihtiyaç duyar. Bu hastalıklar da tamamlayıcı sağlık sigortası bekleme süresine tabii tutulur. Eğer belirlenen sürede bir hastalık çıkarsa, bir sonraki poliçe yenileme tarihinde teminat kapsamı altına alınıp alınmayacağına karar verilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Sorulara Anında Cevap Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Tamamlayıcı sigorta bekleme süresi aynı zamanda olası istismarların önüne geçmek için de kullanılır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, hali hazırda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sigortalı olan kişilerin kullandığı özel bir sigorta türüdür. Kişi, tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırması halinde SGK anlaşması olan özel hastanelerde ayrıcalık sahibi olur. Bu hastanelerin ayakta tedavi, yatarak tedavi, röntgen, tahlil vb. hizmetlerine ekstra ücretler ödemeden erişir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak için SGK’lı olma şartı vardır. Bu bakımdan özel sağlık sigortasından farklıdır zira özel sağlık sigortasında SGK’lı olma şartı aranmaz. Tamamlayıcı sağlık sigortasının çalışma prensibi, SGK’nın özel hastanelerde karşıladığı bedelin kalan kısmını tamamlamaya yöneliktir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nerede Geçerli?

Tamamlayıcı sağlık sigortası geçen hastaneler, SGK anlaşmasına sahip olan tüm özel hastanelerdir. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olan kişi, uygun fiyatlar mukabilinde kolayca tedaviye erişebilir. SGK anlaşması olmayan özel hastanelerde, tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak mümkün değildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Özel Sağlık Sigortası Farkı Nedir?

Tamamlayıcı ile özel sigorta farkı konusunda fikir sahibi olmak, kişinin hangisine ihtiyaç duyduğunu anlamasını sağlar. Özel sağlık sigortası yaptırılırken, kişinin SGK tarafından sigortalı olup olmaması önemli değildir. SGK’lı olmayan kişiler de özel sağlık sigortası yaptırabilir. Özel sağlık sigortası olan kişiler, poliçesinde yer alan tüm özel hastanelerde tedavi görebilir. Bunun için hastanenin SGK anlaşması olmasına gerek yoktur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Sorulara Anında Cevap Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise, kişinin SGK tarafından sigortalı olması şartı aranır. Tedavi olunacak hastane ise, SGK ile anlaşmalı olmalıdır. Tamamlayıcı ve özel sigorta arasındaki farkı SGK kriteri oluşturur.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sigorta fiyatları, poliçenin içinde yer alan teminatlara ve sigorta şirketine göre değişkenlik gösterir. Yalnızca ayakta tedaviyi veya yalnızca yatarak tedaviyi kapsayan poliçelerin fiyatlarında farklılıklar gözlenir. Bunun için ihtiyaç duyulan hizmetler ekseninde, farklı yerlerden fiyat teklifi alınabilir ve karşılaştırma yapılabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını İptal Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının iptali çok kolaydır. Her sigorta şirketi farklı iptal prosedürüne sahip olsa da genellikle şirkete iptal dilekçesi verilmesi yeterlidir. Dilekçe 2 ila 3 iş günü içinde değerlendirilir ve tamamlayıcı sağlık sigortasının iptali sağlanır. Bazı sigorta şirketleri tamamlayıcı sigorta bekleme süresi içinde iptal edilen poliçelerde prim iadesi yapar.

Prim iadesi prosedürleri her sigorta şirketinde farklıdır, bunun için kişinin kendi şirketiyle görüşmesi gerekir.

 Sigortahakimi.com

Teklif Al

    Sigorta Teklifi Al