Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir? - Sigorta Hakimi
 • 3 Ekim 2023
 • 0

Zorunlu trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar, temelde zorunluluk ve isteğe bağlı olmayla ilgilidir. Adından da anlaşılacağı üzere trafik sigortası, trafiğe çıkan her motorlu taşıt için yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Ancak kasko sigortasında bu türden bir zorunluluk bulunmaz. Temel amacına bakıldığında her iki sigorta türü birbirini tamamlayıcı özelliklere sahiptir. Yani zorunlu trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar aslında taşıt sahiplerine daha kapsamlı bir sigorta hizmeti sunmak için özel olarak oluşturulmuştur.

Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerine göre yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Herhangi bir şekilde trafik kazası meydana geldiği zaman, kazaya karışanlardan karşı tarafın ve üçüncü kişilerin malına veya canına gelen zararı karşılar. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafın masraflarını karşılarken sigorta türünü ve kapsamına göre hareket eder. Türkiye genelinde en yaygın kullanıma sahip sigorta türlerinden biridir. Sorumluluk sigortası olarak tanımlanan zorunlu trafik sigortasının gerekli olmasının arkasında bazı temel sebepler vardır.

En Uygun Trafik Sigortası Teklifi Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Trafik Sigortası Neden Gereklidir?

Zorunlu trafik sigortası gerekliliği bakımından karşı tarafın veya 3. şahıslara verilen maddi hasarları kapsamaktadır. Aynı zamanda bedensel hasarlara da trafik sigortası ile ödeme yapılır. Bu sigorta türü, herhangi bir kaza durumunda araç sahibinin karşılaştığı hasarları ödemez. Zorunlu trafik sigortası sadece karşı tarafın aldığı maddi ve bedensel hasarları karşılamak için uygulamaya konulur. Dolayısıyla kazaya karışan aracın sahibi zorunlu trafik sigortası yaptırarak kendi aracında oluşan hasarları karşılayamaz.

Kasko Nedir?

Kasko sigortası türü ise bir aracın en basit tabiri ile kaza yapıp zarar görmesi durumunda, bu zararların sigorta şirketi tarafından giderilmesini sağlar. Tıpkı trafik sigortasında olduğu gibi kasko sigortasında da araçla ilgili hangi hasarların karşılanacağına dair bilgiler, poliçe sınırları dahilinde belirlenir. Bununla birlikte kasko sigortası yaptıran araç sahipleri, ek teminatlar ekleyerek poliçenin kapsamını genişletebilir ve farklı hasarlara karşı güvence alabilir. Bu yüzden kasko sigortası yaptırmak tek başına yeterli olmadığı gibi bu sigortanın poliçesi detaylı bir şekilde imzalanarak onay verilmelidir.

Kasko Neden Gereklidir?

Kasko sigortasının gerekliliği konusunda herhangi bir zorunluluk yoktur. Kaza durumunda karşı tarafın değil araç sahibinin kendi malını koruyan kasko, bu sayede hasarın belirli bir kısmını veya tamamını karşılar. Kasko poliçesinde belirtilen teminatlar kapsamında hasarlar sigorta şirketi tarafından ödenir. Kasko sigortası gerekli olmasa da kişinin kendi arabasındaki hasarları karşıladığı için önemli bir yere sahiptir.

En Uygun Kasko Sigortası Teklifi Almak için İLETİŞİME GEÇİN

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik sigortası ve kasko farkı, temelde biri zorunluyken diğeri isteğe bağlı yaptırılır. Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan hükümlere göre bir araç zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkamaz. Ancak kasko sigortası için böyle bir mecburiyet bulunmaz. Bunun yanı sıra trafik sigortası ile kasko arasındaki diğer farklar şunlardır:

 • Zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafta ve 3. şahıslarda oluşan zararları karşılamaya yöneliktir. Dolayısıyla trafik sigortası, karşı tarafın mağduriyetini önlemek için uygulamaya konulmuştur.
 • Kasko sigortası ise karşı taraf yerine kendi aracınızda meydana gelen hasarları karşılar. Kasko ise araç sahibinin mağduriyetini önlediği için bir bakıma tamamlayıcı özelliğe sahiptir.
 • Zorunlu trafik sigortası poliçe ücretleri ve diğer maliyetler her yıl devlet tarafından belirlenir ve sabit tutulur. Böylelikle kaza anında karşı tarafın zararları belirli limitlere kadar karşılanır.
 • Kasko sigortasında ise poliçe kapsamı kişinin kendi talebine göre genişletilebilir. Bu bakımdan trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar aynı zamanda poliçe maliyetlerinde görülebilir.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır *

  Sigorta Teklifi Al