Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar? - Sigorta Hakimi
 • 27 Kasım 2022
 • 0

Zorunlu trafik sigortası, aracın dahil olduğu herhangi bir kazada aracın zararını karşılayan bir sigorta türüdür. Bazı kaza durumlarında eğer kişi kusurluysa, kazaya karışan diğer aracın da zararını karşılar. Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken sigorta çeşididir. Araç sahibi bu sigortayı yaptırmazsa ceza ödemek zorunda kalır.

Zorunlu trafik sigortasının yararları şu şekildedir:

 • Kişinin kusurlu olması halinde, kazaya karışan diğer aracın maddi hasarını karşılar.
 • Kaza sonrasında hukuki süreç gerçekleşirse hukuk masraflarını karşılar.
 • Sözleşmeye dahil edilirse, zorunlu trafik sigortası yaptıran kişinin aracını da karşılayabilmektedir.
 • Sözleşmeye dahil edilmesi durumunda çekici masrafları, yol yardımı ve sağlık desteği gibi durumları karşılar.

Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortasının Farkı Nedir?

Kasko ve zorunlu trafik sigortası birbirine karıştırılan ya da aynı olduğu zannedilen sigorta çeşitleridir. Fakat bazı noktalarda birbirinden ayrılır.

Zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza durumunda, kazaya karışan diğer aracın hasarlarını karşılamaktadır. Kasko ise, Kasko sigortasını yaptıran kişinin aracında oluşan maddi hasarı karşılar.

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken sigorta çeşididir ve yaptırılmadığında kişiye ceza kesilir. Kasko sigortası ise zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta değildir fakat kaza sonrası oluşabilecek maddi kayıplara karşı bir tedbirdir.

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yapması gereken bir sigorta çeşididir. Bu sigorta çeşidi herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın masraflarını öder. Bu sayede kişinin kaza sonrasında maddi zorluk yaşamasını önler. Zorunlu trafik sigortası birçok masrafı karşılamaktadır.

Zorunlu trafik sigortasının kapsamları şu şekildedir:

 • Yapılan kaza sonrasında kamu mallarına verilen zarar sigorta tarafından karşılanır.
 • Kişinin kusurlu olmadığı kazalarda oluşabilecek hukuki masrafları karşılar.
 • Yapılan kazanın, 3. Kişilere ait ev, bahçe, araç ya da dükkan gibi mallara zarar gelmesine sebep olması halinde zararları karşılar.
 • Kaza sırasında karşı tarafın bedeninde oluşan hasar tazminatını karşılar.
 • Kaza sonrasında yapılan tedavi masraflarını karşılar.
 • Kaza sonrasında karşı tarafın vefat etmesi halinde defin işlemlerinin ve tazminatın masraflarını karşılar.

Zorunlu Trafik Sigortası Masrafın Ne Kadarını Karşılar?

Zorunlu trafik sigortasının karşıladığı masraf miktarı yapılan sözleşmeye göre değişmektedir. Temel limit araç başına 50 bin Türk lirası ve kaza başına 100 bin Türk lirasıdır. Bu en alt sınırdır. Daha da yükseltilmesi mümkündür ve bu ödenmesi gereken sigorta ücretini arttırır.

Sigorta şirketleri oluşabilecek her durum için zorunlu trafik sigortası paketlerini sunar. Bu sigorta paketleri ek teminatlar içerebilir. Sigortanın kapsamı arttıkça talep edilen ücret artar.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortasının yapılması gereken zaman araç trafiğe çıkmadan yapılır. Eğer aracın halihazırda bir sigortası varsa kişi yeni bir sigorta yaptırmalıdır. Trafik sigortasının yaptırılmadığı durumlarda, araç sahibi ceza ödemek zorunda kalır. Eğer zorunlu trafik sigortası geç yaptırılırsa ara sahibi gecikme cezası ve sigortasız olduğu dönemin ek ödemesine yapmalıdır.

Bu sebeplerde kişi aracı ilk aldığı andan itibaren, trafiğe çıkmadan zorunlu trafik sigortasını yaptırmalı, bu şekilde kendisini güvence altına almalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsam Dışında Olduğu Durumlar Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortasının kapsam dışında olduğu durumlar, sigorta şirketinin masrafları karşılamadığı durumları ifade eder. Bu durumların neler olduğunun bilinmesi araç sahipleri için çok önemlidir.

Zorunlu trafik sigortasının kapsam dışında olduğu durumlar kazanın içerisinde 3. Şahsın olmaması ve çalıntı araçla yapılan kaza durumlarıdır. Bu durumlarda zorunlu trafik sigortası masrafları karşılamaz.

Sigortahakimi.com

Teklif Al

  Yorum Yap

  E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır *

  Sigorta Teklifi Al